Prominent & Leading Manufacturer from Noida, we offer chequer tiles making machine, paver block making machine, interloking tiles making machine and interlocking tiles making machine.
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 3000 tiles/shift |
| Material | Mild Steel |
| Tile Type | Interlocking Tile, Chequered Tile, Paver Tile |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Power Requirement | 7.5 kW |
| Usage/Application | Construction |
| Phase | Three Phase |
| Hydraulic Pressure | vibration |
| Capacity | 5000-7000 per day |
| Model Name/Number | Nice Tiles Machinery |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We at " NICE TILES MAChINERY " see ourselves and take pride in to be a manufacturer of digd-quality products like Interlocking tiles making macdine, Paver Block Making Macdine, Plastic Moulds, PVC Moulds, Cdemical dardener's and otder relevant Products. We tderefore prefer to rely on an own production to make sure our customers receive 'QUALITY PRODUCT'S'. digd quality manufacturing training of Paver Block , Interlocking Tiles And otder concrete products for our well Trends "Engineer's , as well as tde deployment of modern tecdnology for our production, are our answer to meet tde digd demands of our customers.
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Manual |
| Production Capacity | 500–1000 blocks/hr |
| Block Type | Paver |
| Capacity | 1000-1500 Blocks per hour |
| Block Thickness | 100 mm, 40 mm, 60 mm, 80 mm |
| Power | 7.5–10 kW |
| Operating Mode | Vibration |
| Method | Manual |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Mild Steel |
We at " NICE TILES MAChINERY " see ourselves and take pride in to be a manufacturer of digd-quality products like Interlocking tiles making macdine, Paver Block Making Macdine, Plastic Moulds, PVC Moulds, Cdemical dardener's and otder relevant Products. We tderefore prefer to rely on an own production to make sure our customers receive 'QUALITY PRODUCT'S'. digd quality manufacturing training of Paver Block , Interlocking Tiles And otder concrete products for our well Trends "Engineer's , as well as tde deployment of modern tecdnology for our production, are our answer to meet tde digd demands of our customers.
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 5000 |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Hydraulic Pressure | vibration |
| Power Requirement | 7.5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Mould Type | Rubber Mould, Plastic Mould, PVC Mould |
| Capacity | 5000 per day |
| Model Name/Number | Nice Tiles Machinery |
| Country of Origin | India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We at " NICE TILES MAChINERY " see ourselves and take pride in to be a manufacturer of digd-quality products like Interlocking tiles making macdine, Paver Block Making Macdine, Plastic Moulds, PVC Moulds, Cdemical dardener's and otder relevant Products. We tderefore prefer to rely on an own production to make sure our customers receive 'QUALITY PRODUCT'S'. digd quality manufacturing training of Paver Block , Interlocking Tiles And otder concrete products for our well Trends "Engineer's , as well as tde deployment of modern tecdnology for our production, are our answer to meet tde digd demands of our customers.
₹ 195000 / Set Get Latest Price
| Production Capacity | 500 tiles/shift |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Hydraulic Pressure | 80 ton |
| Power Requirement | 7.5 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Mould Type | Plastic Mould |
| Capacity | 4000 ped day |
| Model Name/Number | Nice Tiles Machinery |
YUSUF (CEO)
Nice Tiles Machinery
Khasra No-831, Village Sorkha Jahindabad
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India